Güldence Sağlık

Şeker Neden Zararlıdır?

Şeker hayatımızın vazgeçilmez tatlarından biridir. Tüketirken büyük bir haz duyduğumuz şekerin, bedenimize yarardan çok zarar verdiğini biliyor muydunuz?

Günlük olarak tüketilen şekerin tüketim miktarı çok önemlidir.

100 ya da 150 kaloriyi geçmemesi gerekmektedir.

Vücudumuza çok fazla şeker alırsak, birçok hastalığa davetiye çıkarmış oluruz.

Çayımıza, kahvemize şeker kullanmasak da birçok hazır gıdaların içinde yoğun şeker bulunmaktadır.

Beyaz şeker olarak günlük kullandığımız besin öğesi, şeker pancarından elde edilmektedir. Vücudumuza yarardan çok zararı vardır, beyaz şeker yerine tahıl ve baklagiller tüketerek, şeker ihtiyacımızı o yararlı gıdalardan elde edebiliriz.

Kısaca özetlemek gerekirse rafine edilmiş şekerin bedenimize yaradan çok zararı vardır, boş bir besin kaynağıdır.

Gelin şimdi şekerin bedenimize verdiği zararlardan daha detaylı bahsedelim.

Şeker Beynin Aktif Çalışmasını Engelliyor

Çok fazla şeker tüketiminin, beynin çalışması üzerinde olumsuz etkileri vardır. Kan şekerinin uzun süre normal değerlerin üzerinde olması, beynin çalışması üzerinde aksaklıklara neden oluyor. Örneğin; unutkanlık, dikkat bozukluğu, uyuklama hali şeklinde belirtileri örnek olarak verebiliriz.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflamasına Neden Oluyor

Çok fazla şeker tüketimi, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalıklara yakalanmamıza neden olmaktadır.C vitamini ile şekerin yapısı aynıdır, çok fazla şeker tüketiminde bağışıklık sistemi tarafından C vitamini kullanılmamaktadır. Bu sebepten ötürü hastalıklara yakalanma oranı artmaktadır.

Obezitenin Nedenlerinden Biridir

Yoğun şeker tüketimi obeziteye neden olmaktadır.Tüketilen şeker karaciğer tarafından yağ olarak depolanır.Bel çevresi başta olmak üzere, vücut hızlı bir şekilde kilo alır.

Bağımlılık Yapar

Düzenli şeker tüketimi, bağımlılığa neden olmaktadır. Şeker tüketimi serotonini aktive ettiği için, mutlu hissederiz. Şeker tüketilmediğinde kişi kendini mutsuz hisseder ve şeker yeme ihtiyacı hisseder. Fazla şeker tüketimi de sağlığı olumsuz etkileyerek kilo alımına neden olmaktadır.

Dişlerin Çürümesine Neden Oluyor

Şeker tüketimi sonrasında, dişler fırçalanmazsa ağzımızda bulunan bakteriler asidik bir ortam oluşturuyor.Bu da dişlerimizin çürümesine neden olmaktadır.Şeker tüketimi sonrası, dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

Kanser Riskini Artırmaktadır

Tahıllar, meyveler, baklagiller bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi kansere karşı korur. Şeker ise boş kalori olmasının yanı sıra, kanser ve diğer hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır.

Cildin yaşlanmasına neden oluyor

Fazla şeker tüketimi, cildin yaşlanmasına neden olmaktadır. Cildin yaşlanmasının yanı sıra aknelere de neden olmaktadır.

Karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır

Şeker tüketimi karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Karaciğer yağlanması obeziteye de neden olmaktadır.

NOT= Şeker tüketimine dikkat etmeliyiz, dış görünüşün bozulmasının yanı sıra birçok hastalığa da neden olmaktadır. Şeker tüketimini sınırlamak yerine, hiç kullanmamak daha faydalıdır. Sonuçta boş kaloriden ibarettir.

Güldence

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Güldence'ye e-posta ile abone ol

Güldence'ye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 5 aboneye katılın