Güldence Sağlık

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlar; genetik faktörler, stres, vitamin eksikliği, mevsimler değişikler, saç derisindeki hastalıklar, saçın bakımının yapılmaması gibi faktörler saçın dökülmesinde büyük bir etkendir.

Saç dökülmesi cinsiyet olarak farklılık göstermez. Kadında da, erkekte de dökülür. Saç dökülmesi; genetik faktörler, mevsimsel değişiklik, stresin yanı sıra bazı vücuttaki vitamin eksikliğinin (çinko, folik asit, demir, mineraller) habercisidir.

Saç Dökülmesi Nedir?

Günde ortalama 100 ya da 150 adet saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir. Saç, kendini yılda 3 kez yeniler. Saç dökülmesi 2 ayı aşarsa bir problem var demektir. Saç telinin çok fazla dökülmesi, aslında vücutta bir şeylerin ters gittiğini göstermektedir.

Saç Dökülmesi Neden Olmaktadır?

Hem erkek te, hem kadın da saç dökülmeleri gerçekleşmektedir. Erkekteki saç dökülmeleri belli bir noktadan başlarken, kadındaki saç dökülmeleri her yerden gerçekleşmektedir.

Saç dökülmesinin tek bir nedeni yoktur.Birçok neden saç dökülmesine sebebiyet vermektedir.Bunlar;genetik faktörler,stres,vitamin eksikliği,mevsim değişikleri,saça yeterli bakımın yapılmaması,dışarıdan uygulanan kimyasal müdahaleler,hormonal nedenler, sağlıksız ve yetersiz beslenme, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, saçlı deri hastalıkları gibi faktörleri örnek olarak verebiliriz.

Günde 50 ya da 100 adet saç telinin dökülmesi normaldir.

Ancak bu sayı daha fazlaysa bazı sorunlar var demektir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Etmenler Nelerdir?

 • Aşırı kilo vermek, saç dökülmesini artırır.
 • Bazı kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabiliyor. Bu ilaçlar; depresyon ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar, doğum kontrol ilaçlarıdır.
 • Vitamin ve mineral eksikliği saç dökülmesini artırır. Eğer bu vitaminler (B12, D vitamini, folik asit, çinko, biotin, demir) vücutta yeterli miktarda yoksa saçlarınızın hızlı bir şekilde dökülmesi gerçekleşir.
 • Genetik faktörler saç dökülmesinde önemli bir etkendir. Kadınlarda saç dökülmesi her bölgeden gerçekleşirken, erkeklerde saç dökülmesi belli bir bölgeden gerçekleşmektedir.
 • Hamilelik sonrasında bayanlar, genellikle saçlarının dökülmesinden şikayet ederler.Hormonal denge bozulduğu için bu normal bir durumdur.Ancak bu uzun süre ve aşırı saç dökülmesi şeklindeyse, uzman bir doktordan yardım alması gerekmektedir.
 • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve bazı ilaçlar, saçların dökülmesine neden olmaktadır. Tedavi sonladığında tekrardan saçlar uzamaya başlar.
 • Bazı hastalıklar saçların aşırı dökülmesine neden olmaktadır. Kanser, anemi, tiroit, polikistikoversendromu saç dökülmesine örnek verilecek hastalıklardır.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç dökülmesini engellemek ya da nedenini araştırmak için, uzman bir doktordan destek almanız gerekmektedir.

Ancak günlük hayatınızda yapacağınız küçük müdahalelerle, saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını ve dökülmemesini engelleyebilirsiniz.

Bunlar;

 • Bağımlılık yapan sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun.
 • Stresli ortamdan uzaklaşın, pozitif olmaya çalışın.
 • Saçları her gün yıkamayın 2-3 günde bir yıkayın. Saç her gün yıkandığında PH dengesi bozulmaktadır.
 • Dışarıdan kimyasal ürün kullanmayın, özellikle saç spreyi ve jöle saçın düşmanıdır.
 • Saç bakımı için, protein ve mineral kullanmaya özen gösterin.
 • Saç derisine ve saçın yapısına, zarar verecek işlemlerden uzak durun.

Güldence

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Güldence'ye e-posta ile abone ol

Güldence'ye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 5 aboneye katılın