Güldence Sağlık

Neden Hep Kendimi Yorgun Hissediyorum?

Gün boyu kendimizi yorgun hissettiğimiz zamanlar vardır. Dinlenip, kendimize zaman ayırdığımızda yorgunluğumuz geçer ve gayet neşeli hayatımıza devam ederiz. Bazen de ne kadar dinlensek de, kendimize ne kadar zaman ayırsak da sürekli yorgun ve uykulu halde hissederiz. Bu durumda hissetmenin sebepleri vardır. Gelin şimdi bu sebepleri inceleyelim.

Beyninizi yoracak ya da uykunuzu kaçıracak aktivitelerden kaçının.

Deliksiz uyumak ya da vücudun ihtiyacı olan (6-8) saat kadar uyumak çok önemlidir. Eğer kaliteli bir uykunun gerektiklerini yapmazsak vücut sinyaller vermeye başlar. Vücudun verdiği sinyaller şunlardır.

  • Hafızayla ilgili problemler yaşanmaya başlanır.
  • Bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara yakalanma oranı artar.
  • Gün boyu vücut enerjisinde düşüş olur.
  • Metabolizma hızı yavaşladığı için kilo alma oranı artmaktadır.
  • Kaliteli uyku gerçekleşmediğinde vücutta çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaya başlar.

Kaliteli bir uyku gün boyu daha enerjik ve zihnimizin daha aktif olmasını sağlar. Yatmadan önce zihin yoracak aktivitelerden kaçının.

Alkol kullanımı uyku kalitesini düşürür.

Alkol kullanıldığında uykumuz gelir ve uyuruz ancak gece boyu kaliteli uyku gerçekleşmez. Alkolün etkisi geçince uyanırız ve uyku bölünmüş olur. Bu nedenle de beden ve zihinde yorgunluklar oluşur.

Evden çıkmadan kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.

Sabahları çoğumuz evden kahvaltı yapmadan çıkarız. Kahvaltı yapılmadan güne başladığımızda, zihnimiz ve bedenimizde enerji kaybı oluşur. Gün boyu kendimizi mutsuz ve halsiz hissederiz. Evden çıkmadan her gün, düzenli kahvaltı yaparsak beden ve zihin enerjimiz gayet yerinde olur.

Günde en az 2,5 litre su içilmelidir.

Günde bol bol su içilmesi yorgunluk, baş ağrısı gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına neden olur.

Eğer günde düzenli su tüketimi yapmazsanız, birçok rahatsızlıklarda ortaya çıkabilir.

Su içmek için illa susamayı beklemeyin, yanınızda sürekli bir su bulunsun. Düzenli tüketin ve enerjinizin artacağını göreceksiniz.

Hazır gıdalarla beslenmek yorgun hissetmenize neden olur.

Hazır gıdalar tüketildiğinde bir an kendimizi enerjik hissederiz ve bir kaç sonra müthiş bir uyku ve yorgunluk bastırır.

Kan şekerinin aniden düşmesi, böyle hissetmemize neden olmaktadır.

Sabahları kahvaltımızda hazır gıdalar yerine yumurta, peynir gibi kan şekerini aniden düşürmeyen, besinler tercih edilmelidir.

Düzenli egzersiz yorgunluğu ortadan kaldırır.

Düzenli spor ve egzersiz, vücutta bize enerji veren hormonların salgısını artırarak, daha enerjik hissetmemizi sağlayacaktır. Zihinsel yorgunluğunda giderilmesinde etkilidir.

Öğünlerinizde enerji veren besinleri tercih edin.

Öğünlerinizde küçük değişiklikler yaparak enerji seviyenizi artırabilirsiniz. Badem,fındık,ceviz, bitter çikolata gibienerji veren besinler tercih ederseniz, enerji seviyenizde artmagörülecektir.

Güldence

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Güldence'ye e-posta ile abone ol

Güldence'ye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 5 aboneye katılın