Güldence Sağlık

CRP nedir?

CRP; karaciğer de üretilir. Kısatılmış adı C reaktif proteindir. Vücutta enfeksiyonel durumlarda,karaciğerde yapımı artar. Enfeksiyonel durumların yanı sıra; tümör,  yanık, romatizmal hastalıklarda da crp değeri yükselir. İltihabın yerini crp göstermez. Bakteriyel enfeksiyonlardacrp’nin değeri daha yüksektir. Virüs enfeksiyonlarında crp’nin değeri daha düşüktür. Crp ‘nin değeri yüksek çıktığında (99 ve üzeri) toksik ve bakteriyel enfeksiyonlardan şüphelenilebilir. Kan tahlili yapılarak crp’ye bakılır.Obezite, kalp ve koroner kalp hastalığı olanlarda crp değeri hafif-orta derecede yüksektir. Stokinlere bağlı olarak crp ‘nin değeri değişmektedir.Crp’nin referans aralığı laboratuvarlarda kullanılan kite göre değişmektedir. Vücuttaki yarılanma ömrü 8 saat olan crp günlük, haftalık ölçümleriyle iltihabın vücuttaki gidişatı hakkında bilgi verir. Crp testi ucuz ve çok değerli bir testtir. iltihabı gösteren başka moleküller; fibrinojen,amiloid A,serum dur. Bunların içinde en değerlisi crp’dİr.

Kanda crp değerlerinin yüksek çıkması

Crp değerinin yüksek olması bazı doktorlar tarafından inme ve kalp krizi riski teşkil ettiğini söylerken bazı doktorlarda bu duruma katılmamaktadır.

Yapılan araştırmalar crp seviyesi yüksek bireylerin ,düşük bireylere göre 5 kat daha fazla kalp krizi geçirme riski olduğunu buldu. Kadınlarda crp seviyesinin yüksek olması kolesterol değerlerini yükseltebilir. Bireyin kalp krizi ve inme riskini değerlendirmek için bu testin de yapılması gerekmektedir.

Çocuklarda ve bebeklerde crp yüksekliği

Çocuk ve bebeklerde kan testiyle ölçümleri yapılır. Yapılan testler sonucunda eğer crp değerleri yüksek çıktıysa vücutta iltihabik ve enfeksiyonel bir durum olduğunun göstergesidir. Yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda belli başlı nedenlerden dolayı kandaki crp miktarı artar.

Bu nedenler şunlardır;

  • İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyonel durumlar
  • Üst ve alt solunum yolları enfeksiyonları
  • Eklemlerde iltihaplanma
  • Beyin zarında meydana gelen iltihaplanma
  • Çocuklarda veya bebekler de cerrahi işlem geçirdikten sonra kanda crpmitarı yükselmiş olabilir. Bu durum vücutta enfeksiyonel bir durum olduğu göstermektedir.
  • Lupus ,tüberküloz, bağırsak hastalığı, romatizmal hastalıklar, ateş, kanser rahatsızlıklarında çocuğun durumunu değerlendirmek için crp test yapılır.

Hamilelikte crp yüksekliği bebeğe zarar verir mi?

Anne adayında herhangi bir sorun bulunmuyorsa crp değerlerinin yüksek çıkması belli bir anlam teşkil etmez. Belli aralıklarla test yapılıp kontrol altında tutulması yeterlidir. Anne adayında crp değerleri çok yüksek çıktıysa doktorunun verdiği ilaçları düzenli kullanması gerekiyor. Doktoruna danışmadan kendi bildiği ilaçları kullanmaması gerekiyor. Uzman yardımı almadan yapılan işlemler bebeğe zarar verebilir. Crp’nin yükselmesine bir etken de plasentanın kireçlenmesidir. Belli başlı testler yapılarak bebeğin zarar görmesi engellenebilir. Doppler ile bebeğin organları incelenmeli ve kalp ritmi kontrol altında tutulmalıdır. Kilo problemi ve hareketsiz bir yaşamı olan anne adayların crp değerleri normalden yüksek çıkabilir.

 

Uzmanlar anne adaylarının daha sağlıklı gebelik geçirmeleri için egzersiz yapmaları gerektiğini söylemektedir.

 

Beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Omega 3 bakımından zengin balık, zeytinyağı tüketimi crp değerlerinin düşmesine fayda sağlamaktadır. Yeşil yapraklı sebzeler, fıstık, muz, çekirdek crp değerlerinin düşmesine büyük katkı sağlamaktadır. Anne adaylarının yeteri kadar uymaları gerekmektedir.

 

Yetersiz uyumak crp değerlerinin yükselmesine neden olmaktadır. Anne adaylarının hamilelik sürecinde uzman bir hekim tarafından kontrol altında olması gerekmektedir.

Güldence

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Güldence'ye e-posta ile abone ol

Güldence'ye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 5 aboneye katılın