Güldence Sağlık

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Hastalıklara yakalanmadan, sağlıklı bir yaşam sürmek için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekmektedir.Havalar soğuyunca grip,nezle,baş ağrısı, burun akıntısı gibi şikayetler artmaktadır.

Birde bağışıklık sisteminiz zayıf ise, hastalığa yakalanmamak kaçınılmazdır. Bağışıklık sistemi bizi bir kalkan gibi, tüm hastalıklara karşı korumaktadır. Gündelik yaşamınızda uygulayacağınız, birkaç metotla bağışıklık sisteminizi güçlendirip hastalıklara yakalanma oranınızı düşürebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yollarını daha detaylı inceleyelim.

Lif bakımından zengin gıdalarla beslenin

Bağırsaklar ne kadar sağlıklı olursa,bağışıklık sisteminizde o kadar güçlü demektir. Sağlıklı bağırsaklar içinde, lif bakımından zengin besinler tüketmek çok önemlidir.

Özelikle kış aylarında tüketilen kuru baklagiller (nohut, fasulye, mercimek) bağırsaklarınızdaki yararlı bakterilere, zarar vermeyerek bağışıklık sisteminize büyük katkı sağlar. Yeşil yapraklı sebzelerinde tüketimine ağırlık vermek gerekmektedir. Maydanoz, marul, roka, tere gibi sağlıklı sebzelerin tüketilmesi de sindirim sistemi için çok önemlidir.

Bitki çayları tüketin

Bitki çaylarının mucizevi etkilerinden faydalanın, günlük tüketeceğiniz bitki çayları bağışıklık sisteminizin, güçlenmesini sağlamaktadır. Kışın sıklıkla yaşanan üst solunum yolu rahatsızlıklarına, yakalanma oranını düşürmektedir. Bitki çayları içerken miktar önemlidir, günde 1 ya da 2 bardak yeterlidir.

Protein ağırlıklı beslenin

Öğünlerinizde karbonhidratlara ağırlık verip,proteince zengin besinlerle beslenmezseniz, hastalığa yakalanmanız kaçınılmazdır.Özellikle soğuk havalarda vücut daha çok karbonhidrat ister. Karbonhidratlara ağırlık verip proteince zayıf beslenirseniz, bağışıklık sisteminiz zayıflar ve hastalıklara yakalanma oranınız artar.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Vücudun temel ihtiyaçlarından biride sudur, sağlıklı bir beden için düzenli su içilmelidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi içinde günde 2 ya da 2,5 litre su içilmesi gerekmektedir.

Antioksidanları öğünlerinizden eksik etmeyin

Antioksidanca zengin besinler arasında meyveler ve kuruyemişlerde vardır.Günlük kuruyemiş ve meyve tüketimine önem vermeliyiz.

Mandalina, greyfurt, portakal, elma C vitamini bakımından zengindir.

Badem, fındık, ceviz E vitamini bakımından zengindir.

Bu vitaminler vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Meyve ve kuruyemişler tüketilirken, miktarına dikkat ederek tüketilmelidir. Fazlası vücutta yağlanmaya neden olmaktadır.

D vitamini seviyenizi ölçtürün

En önemli D vitamini kaynağı tabi ki güneştir, yaz aylarında güneşten çok fazla yararlanıyoruz.

Kış aylarında güneş ışınlarından mahrum kaldığımız için D vitamini eksikliği oluşmaktadır. D vitamini ihtiyacımızı besinlerden de karşılayabiliriz. D vitamini açısından zengin besinler; yumurta, balık, karaciğer, süt, peynir, ayrandır.

Sarımsak kullanın

Ne kadar ağızdaki kokusu kendimizi ve çevremizi rahatsız etsede sarımsak antibiyotik görevi görmektedir.Genellikle biz yemeklerdeiyice pişiririz,bu yöntem antioksidan özelliğinin kaybolmasına neden olmaktadır.Sarımsağı bütünbir şekilde yutarsak hem ağız koku yapmaz, hem de antioksidan özelliğini yitirmemiş olur.

Stresten uzak durun

Stres bağışıklık sisteminizin zayıflamasında çok büyük bir etkendir. Stresli ortamlardan uzak durun. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapın.

Sağlıklı besinlerle beslenerek ve olumlu düşünerek stresi azaltıp bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Güldence

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

Güldence'ye e-posta ile abone ol

Güldence'ye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 5 aboneye katılın